ДосиеСудовиСудот во Стразбур пресуди во корист на трансродово лице против Македонија


Коалицијата Маргини денес во Судот во Стразбур доби позитивна пресуда во случајот ‘X против Македонија’ во кој Судот утврди дека постоечката законска рамка има јазови Повеќе ...


МВР од денес со меѓународна потерница по осуденикот кој сакаше да го убие Села


Министерството за внатрешни работи, денеска распиша меѓународна потерница за Никоја Војминовски, главниот осомничен за нападот на претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села. Војминовски во Повеќе ...


Уставниот суд го поништи референдумот – општина Гевгелија останува против рудниците


Уставниот суд на Република Македонија ја достави до општина Гевгелија одлуката У. бр.78/2018 со која ги поништува Одлуката за распишување на референдум на локално ниво, Повеќе ...


Нови 30 дена притвор за Владимир Атанасовски екс директорот на УБК


Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 му одреди нови 30 дена притвор на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски. Поранешниот Повеќе ...